top of page

Není domov jako domov. Lidé nesmí žít v ústavech, nutná je podpora terénní péče

Děti v dětských domovech, senioři v pečovatelských domech, handicapovaní v ústavech. Vyspělost společnosti se pozná podle toho, jak dobře se dokáže postarat o ty nejslabší. Postarat se ale neznamená uvěznit zranitelné obyvatele kraje do institucí. Postarat se znamená zajistit, aby jejich život byl kvalitní, aby v něm byla radost a smích. 



„Děti patří do rodin, senioři ke svým dětem, handicapovaní k blízkým, u kterých najdou útěchu v těžkých chvílích. Naším cílem je v Jihomoravském kraji významně podpořit terénní péči. Umožní lidem zůstat ve svém bezpečném prostředí, kde se cítí dobře. Současně ní chceme předcházet předčasnému umisťování lidí do ústavní péče. Tu bychom naopak chtěli maximálně humanizovat a zkvalitňovat. Lidé se v žádné fázi svého života nemohou nechat omezovat, nechat si diktovat, s kým budou bydlet, kdy budou jíst, nebo jak budou trávit volný čas,“ říká kandidátka za Hlas Moravy a starostka Brna-Komína Milada Blatná. Taková je přitom podle ní právě realita institucionální péče. 


Lidé v ústavech navíc mají jen omezenou možnost rozvíjet vztahy v komunitě, s přáteli nebo se sousedy. Mnohdy jsou odtrženi i od své vlastní rodiny. „Do provozu domovů důchodců. domovů pro osoby se zdravotním postižením nebo domovů se zvláštním režimem posíláme každoročně zhruba šest set milionů korun. Oproti tomu na podporu osobní asistence, pečovatelské služby a samostatného bydlení jde jen přibližně padesát milionů korun,“ vyčísluje Milada Blatná. Podle ní se právě tento poměr musí změnit. Větší podporu musí v dalších letech dostat terénní péče, podpora osobní asistence, případně odlehčující služba pro pečující osoby. 


„Ruku v ruce s tím pak musí jít snaha o dostupnost sociální péče mimo Brno. Služby musí být dostupné nejen v metropoli, ale také v menších obcích v Jihomoravském kraji. Ve Šlapanicích jsme proto rozšířili pečovatelskou službu města a na podzim budeme otevírat stacionář, abychom umožnili lidem být co nejdéle doma a podpořili i rodiny v jejich péči o blízké. Klíčová je také práce se sociálně vyčleněnými lidmi přímo v ulicích i na vesnicích a v menších městech, stejně jako zřizování nizkoprahových zařízení v těchto lokalitách,“ uzavírá starostka Šlapanic a sedmička na kandidátce Hlasu Moravy Michaela Trněná.

Comments


bottom of page